Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!
nalezeno 1493 dotazů
552) Kulový blesk
06. 09. 2006
Dotaz: chtěl bych se zeptat co to je kulový blesk (jimmy)
Odpověď: Kulový blesk zatím není zcela objasněn, všeobecně se soudí, že jde o kouli z plazmatu. Průměr kulového blesku bývá nejčastěji okolo 30cm a doba trvání několik sekund. Objevuje se při bouřkách.
Více se o kulovém blesku dozvíte například v článku Kulový blesk a mikrovlnka na serveru Štefánikovy hvězdárny v Praze.
Dotaz: Na akom primcipe pracuje detektor kovov?
Dakujem (Igor Sefčík)
Odpověď: Detektor kovů využívá skutečnosti, že vložením kovového předmětu do magnetického pole dojde k deformaci tohoto pole. A změna magnetického pole se projeví jako změna napětí na detekční cívce.
Dotaz: Jak to, že permanentní magnet stále vyzařuje energii, odkud ji bere třeba na
levitaci jiného předmětu? (Bradler)
Odpověď: Permanentní magnet žádnou (magnetickou) energii nevyzařuje. Energie by byla potřeba akorát ke změně magnetického pole (tedy například k odmagnetování magnetu). Zkuste si přestavit magnetické pole v okolí magnetu jako něco hmotného (třeba jako splastový obal s cenovkou) - k samotné existenci tohoto obalu, byl-li už jednou vyroben, není potřeba žádné další dodávání energie. Energii však budete potřebovat, pokud budete chtít tento obal zrušit, zničit či třeba jenom zdeformovat.
Dotaz: Jakým způsobem a podle čeho se měří nadmořská výška? A jak mohou přístroje v
letadle měřit výšku když letí nad pokaždé jinak vysokým terénem? Děkuji. (irena)
Odpověď: Nadmořskou výšku lze měřit více způsoby. Nejpřímočařejší je geodetické měření, kdy vyjdeme od hladiny moře a postupně měříme vzálenosti jednotlivých stanovišť a vertikální úhly, pod kterými je z ostatních stanovišť vidíme. Jednodušší a méně přesné (spíše orientační) je pak barometrické měření využívající rozdílů atmosférických tlaků - se vzrůstající nadmořskou výškou klesá tlak. Zde však měření značně komplikuje počasí, díky němuž není ani na jednom a tomtéž místě tlak stále stejný. Další a asi nejpohodlnější možností je pak použítí systému GPS (případně jiné družicové navigace), kdy měřící přístroj přijme signál z několika družic na obloze a z těchto signálů a z informací dodaných družicemi o jejich aktuální poloze pak vypočte svoji polohu a nadmořskou výšku. Předpokládám, že letadla využívají barometrické měření a družicovou navigaci.
Dotaz: Co je to eliášův oheň se už tady ptalo, to chápu. Ale zajímalo by mě, zda se
může tento jev před bouřkou vyskytovat také na nekovových předmětěch. Třeba
stromech. Ty přece také přitahují blesky. Nebo je přítomnost eliášova ohně
opodstatněna ještě jinými hledisky? (Vojtěch Wertich)
Odpověď: Eliášův oheň (trsový nebo doutnavý výboj délky několika centimetrů na vrcholcích a hrotech předmětů vyčnívajících nad okolní povrch, nejčastěji nastává před bouřkou) se skutečně může vyskytovat i na nekovových předmětech - vrcholcích stromů, keřů a údajně i na lidech.