FyzWeb  novinky


Výročí

(dnes)Před 44 lety zemřel švédský fyzik Manne Siegbahn, nositel Nobelovy ceny za výzkumy v oblasti rentgenové spektroskopie.
(zítra)Před 104 lety se narodil britský radioastronom Martin Ryle.


Česko-ukrajinský pracovní sešit pro návštěvu Národního technického muzea v Praze2022-09-24

Pracovní sešit obsahuje drobné úkoly nejen z fyziky. Jazykové korektury překladu provedla rodilá mluvčí Nataliya Kazachkova.

Přiložené PDF je připraveno pro tisk brožury.

    PDF ke stažení (3,92 MB)

Týden vědy na Jaderce 20222022-05-23

Právě běží přihlašování na akci, v jejímž průběhu mají středoškoláci jedinečnou šanci se seznámit s vědeckou prací ve formě jednoho intenzivního týdne. Po úvodním seznamovacím dni pracují dva dny na tzv. miniprojektech. V jejich rámci pracují na vědeckém tématu po vedením vědce či VŠ studenta. Projdou si zrychleně všemi částmi vědeckého procesu od rešerše přes měření a jeho zpracování až po sepsání článku a vytvoření prezentace, které pak účastníci navzájem prezentují v rámci závěrečné konference ve čtvrtek a pátek. Ve středu zavítají na exkurzi na jedno z prestižních vědeckých pracovišť. V průběhu týdne také probíhají vědecké přednášky i přednášky o tom, jak své vědecké výsledky prezentovat. Součástí je také společenský večer, jak to bývá na všech správných vědeckých konferencích, a kulturní program.

Týden vědy na Jaderce se koná od 19. do 24. 6. 2022. Koná se v Praze, resp. nějaké části programu mohou být v blízkém okolí. Pro účastníky, kteří mají zájem, zajišťujeme ubytování.

Všechny podrobnosti a přihlášku na akci naleznete na https://tydenvedy.fjfi.cvut.cz/

Kapacita je omezená, čím dříve se účastník registruje, tím lépe.

 


Fyziklání 20222022-01-09

Zajímá tě fyzika, máš rád týmovou práci a chceš svým vrstevníkům z celého světa ukázat, že ti to prostě pálí? Pak neváhej, slož si svůj vítězný tým a zaregistruj se do soutěže Fyziklání 2022!

Fyziklání 2022 je mezinárodní fyzikální soutěž organizovaná skupinou vysokoškolských studentů FYKOS působící na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Je určena pro týmy středoškoláků, kteří se zajímají o přírodní vědy, především o fyziku. Pravidelně se jí účastní stovky domácích studentů, ale i studentů ze Slovenska, Polska, Španělska a dalších evropských zemí, což jí dodává patřičnou prestiž. Posledního prezenčního ročníku se  zúčastnilo bezmála 1000 soutěžících v 201 týmech. Minulý ročník - Fyziklání 2021 - se z důvodu pandemie uskutečnil online, a zde byla účast několikrát vyšší.

Tento rok se soutěž bude konat tradičně v Praze, a to dopoledne v pátek 11. 02. 2022. Věříme proto, že se znovu vrátíme k tradiční atmosféře, napětí a zážitkům, které byly s prezenčním Fyzikláním spojeny.

Soutěž sestává z řešení širokého spektra fyzikálních úloh různé náročnosti a tématiky, které u účastníků prověřuje kritické myšlení, sílu týmového ducha a také znalosti fyziky a matematiky. Fyziklání bude trvat jako obvykle 3 hodiny. 

Ale soutěží celá akce nekončí! Pro účastníky i jejich pedagogy bude po jejím skončení připraven zajímavý víkendový program, avšak jeho konkrétní podoba ještě může být ovlivněna aktuálními epidemiologickými opatřeními. Večer po soutěži je plánovaný raut a během víkendu se účastníci mohou těšit na prohlídku Prahy, návštěvu pražské hvězdárny, planetária nebo exkurze do specializovaných fyzikálních laboratoří spojené se zajímavými přednáškami. 

Pokud tě tato akce zaujala a rád by ses jí zúčastnil, nezapomeň svůj tým zaregistrovat do 4. 2. 2021 na webu https://fyziklani.cz/, kde postupně nalezneš i další informace o průběhu a pravidlech soutěže, či o víkendovém programu. Doufáme, že tento ročník bude minimálně tak podařený jako ty minulé. Budeme se na Vás těšit!


Organizátoři FYKOSu


Fyziklání online 2021 (CZ)2021-11-09

Zajímá vás fyzika? Myslíte si, že vám jde lépe než vašim vrstevníkům z domova i ze zahraničí? Rádi řešíte různorodé fyzikální problémy i mimo školu a pracujete v týmu? Pokud je vaše odpověď ANO, neváhejte a přihlašte se do mezinárodní soutěže Fyziklání Online 2021 do poledne 23. 11. 2021 prostřednictvím naší webové stránky https://online.fyziklani.cz/.

Fyziklání Online je jedna z největších online fyzikálních soutěží na světě. Organizuje ji FYKOS na Matematicko-fyzikální fakultě UK, Praha. Základní podmínkou je mít tým složený z 1-5 členů a touhu soutěžit. V minulých ročnících se Fyziklání Online zúčastnili soutěžící z desítek zemí světa ze 4 světadílů, což jen svědčí o prestiži a mezinárodním duchu celé soutěže. Účast v soutěži je zdarma.

O čem je tato soutěž?

Je určena především týmům žáků středních škol, ale speciální kategorie Open se může zúčastnit kdokoli. Každý středoškolský tým je v jedné ze tří kategorií (A, B, C) na základě koeficientu týmu, který závisí na aktuálním ročníku studia členů týmu. Účastníci soutěží v řešení širokého spektra fyzikálních problémů rostoucí obtížnosti, které jsou pro každou kategorii stejné. Absolutní vítěze a ty nejlepší týmy v jednotlivých kategoriích čekají atraktivní hmotné i nehmotné ceny, jako jsou knihy, FYKOSí mikiny a licence na programy OrgPad, Mathematica, Graphmatica a další.

Jak a kdy se soutěž koná?

Bude probíhat 24. 11. 2021 a je rozdělena do 2 soutěžních částí. Hlavní soutěž trvající 3 hodiny začne v 17:00 SEČ. Každý tým dostane prvních 7 problémů. Jakmile tým vyřeší danou úlohu, získá přístup k následující, tak, aby vždy měl k dispozici 7 úloh. Hodinu po zahájení hlavní soutěže se otevře bonusová část takzvané série Hurry-up. Tato část obsahuje tři linie, ve kterých úlohy sdílí fyzikální zaměření nebo jsou jinak tématicky propojeny. Týmy za úspěšné řešení jednotlivých úloh získávají body podle toho, na kolikátý pokus byl daný problém zodpovězen správně. Pro víc informací o průběhu nebo pravidlech soutěže neváhejte navštívit náš web https://online.fyziklani.cz/.


Fyziklání 20212021-01-26

FYKOS zve k účasti v týmové internetové mezinárodní fyzikální soutěži Fyziklání online, která se bude konat v pátek 12. 2. 2021 od 17 do 20 hodin. Zúčastnit se mohou jak středoškoláci, pro které je soutěž určená primárně, tak základoškoláci, vysokoškoláci či kdokoliv jiný (a bude vítán) - např. i učitelé. Přihlašování na soutěž, její pravidla a další podrobnosti najdete na https://fyziklani.cz/

Registraci do soutěže je nutné provést aspoň do 9. 2. 2021. Pro případné dotazy je určená emailová adresa online@fyziklani.cz

Další informace v přiloženém PDF.


vše starší >>>