FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

551) Tlak pod vodou12. 09. 2006

Dotaz: Pracuji v obchodě s hodinkami a stále nevím, jak je to s tlakem pod vodou. Uvádí se, že hodinky např. označené 50M = 5atm. Mně se to jeví jako podezřelé, protože podle dalšího vysvětlení tyto hodinky můžete jen ponořit do vody (povrchové plavání), ale není možné s nimi skočit do vody nebo se potápět. Jsem absolutní laik, ale byla bych moc ráda, kdyby mi to někdo jednoduše osvětlil. Jaký je tedy tlak pod vodou a jak to srovnat s označením pro hodinky. Předem děkuji. Nada (nada)

Odpověď: Ve vodě je potřeba počítat s hydrostatickým tlakem, který je součinem hloubky pod hladinou h, hustoty vody ρ a tíhového zrychlení g

hydrostatický tlak=h·ρ·g

Výpočtem se tedy můžeme přesvědčit, že na každých 10m ponoření ve vodě se skutečně tlak zvýší přibližně o hodnotu atmosférického tlaku (standardní atmosférický tlak při povrchu Země je okolo 105Pa). I já bych tedy předpokládal, že s hodinkami označenými 5atm je možné se bezproblému potápět i nekolik desítek metrů. Dotaz proč tomu tak není a proč jsou přesto hodinky takto označeny tedy bude rozumné směřovat na konkrétního výrobce hodinek.

(Jakub Jermář)   >>>  

552) Kulový blesk06. 09. 2006

Dotaz: chtěl bych se zeptat co to je kulový blesk (jimmy)

Odpověď: Kulový blesk zatím není zcela objasněn, všeobecně se soudí, že jde o kouli z plazmatu. Průměr kulového blesku bývá nejčastěji okolo 30cm a doba trvání několik sekund. Objevuje se při bouřkách.

Více se o kulovém blesku dozvíte například v článku Kulový blesk a mikrovlnka na serveru Štefánikovy hvězdárny v Praze.

(Jakub Jermář)   >>>  

553) Detektory kovů06. 09. 2006

Dotaz: Na akom primcipe pracuje detektor kovov? Dakujem (Igor Sefčík)

Odpověď: Detektor kovů využívá skutečnosti, že vložením kovového předmětu do magnetického pole dojde k deformaci tohoto pole. A změna magnetického pole se projeví jako změna napětí na detekční cívce.

Více se o detektorech kovů dočtete například na
(Jakub Jermář)   >>>  

554) Odkud bere magnet energii?06. 09. 2006

Dotaz: Jak to, že permanentní magnet stále vyzařuje energii, odkud ji bere třeba na levitaci jiného předmětu? (Bradler)

Odpověď: Permanentní magnet žádnou (magnetickou) energii nevyzařuje. Energie by byla potřeba akorát ke změně magnetického pole (tedy například k odmagnetování magnetu). Zkuste si přestavit magnetické pole v okolí magnetu jako něco hmotného (třeba jako splastový obal s cenovkou) - k samotné existenci tohoto obalu, byl-li už jednou vyroben, není potřeba žádné další dodávání energie. Energii však budete potřebovat, pokud budete chtít tento obal zrušit, zničit či třeba jenom zdeformovat.

(Jakub Jermář)   >>>  

555) Měření nadmořské výšky05. 09. 2006

Dotaz: Jakým způsobem a podle čeho se měří nadmořská výška? A jak mohou přístroje v letadle měřit výšku když letí nad pokaždé jinak vysokým terénem? Děkuji. (irena)

Odpověď: Nadmořskou výšku lze měřit více způsoby. Nejpřímočařejší je geodetické měření, kdy vyjdeme od hladiny moře a postupně měříme vzálenosti jednotlivých stanovišť a vertikální úhly, pod kterými je z ostatních stanovišť vidíme. Jednodušší a méně přesné (spíše orientační) je pak barometrické měření využívající rozdílů atmosférických tlaků - se vzrůstající nadmořskou výškou klesá tlak. Zde však měření značně komplikuje počasí, díky němuž není ani na jednom a tomtéž místě tlak stále stejný. Další a asi nejpohodlnější možností je pak použítí systému GPS (případně jiné družicové navigace), kdy měřící přístroj přijme signál z několika družic na obloze a z těchto signálů a z informací dodaných družicemi o jejich aktuální poloze pak vypočte svoji polohu a nadmořskou výšku. Předpokládám, že letadla využívají barometrické měření a družicovou navigaci.

(Jakub Jermář)   >>>