Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!
nalezeno 1493 dotazů
544) Levitující supravodiče
14. 09. 2006
Dotaz: Proč supravodič levituje v magnetickém poli? (Bradler)
Odpověď: Supravodiče jsou dokonalými diamagnetiky (tvz. Meissnerův–Ochsenfeldův jev), dokonale vytlačují magnetické pole ze svého objemu - laicky řečeno odpuzují se s magnetickým polem a ve svém okolí jej deformují. V takto zdeformovaném magnetickém poli se pak může objevit stabilní rovnovážná poloha, kde se navzájem kompenzují gravitační a magnetické síly působící na supravodič.
Více se o supravodičích a levitaci dozvíte například na
Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda mají hmotnost data nahrané na disketu,
předem děkuji. (Ondřej Nikel)
Odpověď: Samotná data jsou zcela nehmotná, určitou hmotnost by mohla mít pouze jejich reprezentace. Například slovo je nehmotné, ale když jej napíšete křídou na tabuli (reprezentace slova), bude ta křída nanesená na tabuli něco vážit.
Data uložená na disketě jsou zaznamenávána jako jedničky a nuly, přičemž pro jedničku je zvolena jiná magnetizace povrchu diskety než pro nulu. Jiná magnetizace znamená i jinou energii, která je k tomu potřeba (a která je pak "uschována" v takto vytvořeném magnetickém poli). A každá porce energie má určitou (ikdyz velmi velmi maličkou) hmotnost - vzpomeňme E=m·c2. Teoreticky je tedy možné, že disketa s nahranými daty má větší (a nebo i menží, záleží na způsobu zápisu) hmotnost, než disketa, na níž jsme nic nenahráli - prakticky jsou ale tyto rozdíly tak malé, že je nelze v reálných podmínkách rozumně změřit.
Dotaz: Dobrý den.Jak si mohu vyrobit svůj vlastní zdroj elektrického napětí z
přorozených surovin?slyšel jsem že se dá použít i citronová štáva.a jak si ho
můzu vyrobit?(zdroj nemusí mít velké napětí stači když půjde jeho napětí změřit
voltmetrem).Předem děkuji! (Rosťa Martynek)
Odpověď: Zdroj elektrického napětí (ale bohužel jen velice malého proudu) lze vyrobit například z citrónu a dvou různých plíšků (např. zinkového a měděného). Prakticky stačí citrón trochu promačkat a zabodnout do něj oba plíšky tak, aby byly blízko sebe, ale nikde se nedotýkaly. Více se dozvíte na
Dotaz: Jakto, že proud vzduchu ochlazuje? (Dominik Safranek)
Odpověď: Pokud je teplejší těleso (tedy například člověk) obklopeno chladnějším vzduchem, který (téměř) neproudí, dojde k ohřátí vrstvičky vzduchu při povrchu tělesa a ta jej (trochu) izoluje od okolního chladného vzduchu. Pokud vzduch v okolí tělesa proudí, nemůže k vytvoření ohřáté vrstvičky dojít.
Opačný efekt (způsobený stejným jevem) nastane, když půjdete do sauny. Nebudete-li se moc pohybovat, ochladíte si vzduch ve svém těsném okolí a v sauně snáze vydržite, než když buete vzduch vířit svými pohyby. Zkuste si to!
Nutno ještě poznamenat, že člověk, který se potí, může být ochlazován i vzduchem, který je o něco teplejší, než je jeho tělesná teplota. V proudícím vzduchu se totiž snáze odpařuje pot (tedy v podstatě voda), přičemž (při přeměně vody na páru) dochází k odjímání tepla z okolí, a tedy ochlazování člověka.