Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!
nalezeno 1493 dotazů
542) Jak tělo produkuje teplo?
18. 09. 2006
Dotaz: Jak naše tělo produkuje teplo? (Michal Musil)
Odpověď: Produkci tepla lze povětšinou považovat za vedlejší efekt různých procesů v organizmu. Je-li člověk v klidu, jsou nejvýznamějším zdrojem tepla chemické reakce probíhající v játrech a činnost srdce (dohromady okolo 75W, záleží na mnoha faktorech). Pokud se člověk pohybuje, přispívá k produkci tepla také velmi výrazně svalová činnost, neboť účinnost svalové práce je jen okolo 20%, 80% spotřebované energie se mění na teplo.
543) Mají intermediální bosony W+, W- a Z0 antičástice?
18. 09. 2006
Dotaz: Mají intermediální bosony W+, W- a Z0 antičástice? (Doc.Ing.Jaromír Bár,CSc)
Odpověď: Ano, ke všem třem těmto částicím existují jejich protějšky, a to takto: W+ je antičásticí k W- (a tedy i naopak W- je antičásticí k W+), Z0 je pak antičásticí samo k sobě.
Intermediální bosony W+, W- a Z0 zprostředkovávají tzv. slabou interakci (příkladem může být β rozpat neutronu). Slabá interakce má pouze konečný dosah a podsvětelnou rychlost šíření, neboť tyto částice mají nenulovou klidovou hmotnost 80,4 GeV (W+, W-) a 91,2 GeV (Z0).
Dotaz: Proč supravodič levituje v magnetickém poli? (Bradler)
Odpověď: Supravodiče jsou dokonalými diamagnetiky (tvz. Meissnerův–Ochsenfeldův jev), dokonale vytlačují magnetické pole ze svého objemu - laicky řečeno odpuzují se s magnetickým polem a ve svém okolí jej deformují. V takto zdeformovaném magnetickém poli se pak může objevit stabilní rovnovážná poloha, kde se navzájem kompenzují gravitační a magnetické síly působící na supravodič.
Více se o supravodičích a levitaci dozvíte například na
Dotaz: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda mají hmotnost data nahrané na disketu,
předem děkuji. (Ondřej Nikel)
Odpověď: Samotná data jsou zcela nehmotná, určitou hmotnost by mohla mít pouze jejich reprezentace. Například slovo je nehmotné, ale když jej napíšete křídou na tabuli (reprezentace slova), bude ta křída nanesená na tabuli něco vážit.
Data uložená na disketě jsou zaznamenávána jako jedničky a nuly, přičemž pro jedničku je zvolena jiná magnetizace povrchu diskety než pro nulu. Jiná magnetizace znamená i jinou energii, která je k tomu potřeba (a která je pak "uschována" v takto vytvořeném magnetickém poli). A každá porce energie má určitou (ikdyz velmi velmi maličkou) hmotnost - vzpomeňme E=m·c2. Teoreticky je tedy možné, že disketa s nahranými daty má větší (a nebo i menží, záleží na způsobu zápisu) hmotnost, než disketa, na níž jsme nic nenahráli - prakticky jsou ale tyto rozdíly tak malé, že je nelze v reálných podmínkách rozumně změřit.
Dotaz: Dobrý den.Jak si mohu vyrobit svůj vlastní zdroj elektrického napětí z
přorozených surovin?slyšel jsem že se dá použít i citronová štáva.a jak si ho
můzu vyrobit?(zdroj nemusí mít velké napětí stači když půjde jeho napětí změřit
voltmetrem).Předem děkuji! (Rosťa Martynek)
Odpověď: Zdroj elektrického napětí (ale bohužel jen velice malého proudu) lze vyrobit například z citrónu a dvou různých plíšků (např. zinkového a měděného). Prakticky stačí citrón trochu promačkat a zabodnout do něj oba plíšky tak, aby byly blízko sebe, ale nikde se nedotýkaly. Více se dozvíte na