FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

540) Má Slunce magnetické pole?18. 09. 2006

Dotaz: Má Slunce magnetické pole? (Nela)

Odpověď: Ano, Slunce má výrazné magnetické pole, které ovlivňuje celou Sluneční soustavu. Přímou souvislost s magnetickým polem mají také sluneční skvrny, proturbulence a erupce.

Více se o Slunci dozvíte například na
(Jakub Jermář)   >>>  

541) Kam se poděla energie II18. 09. 2006

Dotaz: Do náboby A s kyselinou dám nataženou pružinu, nechám jí „trochu rozpustit“ a vyndám ji. Pružina nepraskla a po koupeli ji nemusím natahovat takovou silou jako před koupelí. Pak do jiné nádoby B se stejnou kyselinou dám stejnou nenataženou pružinu a zas jí za stejnou chvíli vyndám. Změřím teoreticky v A vyšší teplotu než v B? (Petr)

Odpověď: Domnívám se, že ano - teplota v první nádobě by za jinak přesně shodných podmínek měla být nepatrně vyšší než teplota v nádobě druhé. Atomy v natažené pružině jsou k sobě přitahovány trochu jinou silou než u pružiny nenatažené, což se projeví v energetické bilanci reakce kyseliny s pružinou.

(Jakub Jermář)   >>>  

542) Jak tělo produkuje teplo?18. 09. 2006

Dotaz: Jak naše tělo produkuje teplo? (Michal Musil)

Odpověď: Produkci tepla lze povětšinou považovat za vedlejší efekt různých procesů v organizmu. Je-li člověk v klidu, jsou nejvýznamějším zdrojem tepla chemické reakce probíhající v játrech a činnost srdce (dohromady okolo 75W, záleží na mnoha faktorech). Pokud se člověk pohybuje, přispívá k produkci tepla také velmi výrazně svalová činnost, neboť účinnost svalové práce je jen okolo 20%, 80% spotřebované energie se mění na teplo.

(Jakub Jermář)   >>>  

543) Mají intermediální bosony W+, W- a Z0 antičástice?18. 09. 2006

Dotaz: Mají intermediální bosony W+, W- a Z0 antičástice? (Doc.Ing.Jaromír Bár,CSc)

Odpověď: Ano, ke všem třem těmto částicím existují jejich protějšky, a to takto: W+ je antičásticí k W- (a tedy i naopak W- je antičásticí k W+), Z0 je pak antičásticí samo k sobě.

Intermediální bosony W+, W- a Z0 zprostředkovávají tzv. slabou interakci (příkladem může být β rozpat neutronu). Slabá interakce má pouze konečný dosah a podsvětelnou rychlost šíření, neboť tyto částice mají nenulovou klidovou hmotnost 80,4 GeV (W+, W-) a 91,2 GeV (Z0).

(Jakub Jermář)   >>>  

544) Levitující supravodiče14. 09. 2006

Dotaz: Proč supravodič levituje v magnetickém poli? (Bradler)

Odpověď: Supravodiče jsou dokonalými diamagnetiky (tvz. Meissnerův–Ochsenfeldův jev), dokonale vytlačují magnetické pole ze svého objemu - laicky řečeno odpuzují se s magnetickým polem a ve svém okolí jej deformují. V takto zdeformovaném magnetickém poli se pak může objevit stabilní rovnovážná poloha, kde se navzájem kompenzují gravitační a magnetické síly působící na supravodič.

Více se o supravodičích a levitaci dozvíte například na
(Jakub Jermář)   >>>