FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

510) Vynález telefonu22. 10. 2006

Dotaz: Kdo vynalezl telefon? (Katy)

Odpověď: Přestože se vynález telefonu obvykle přisuzuje americkému vynálezci Alexanderu Grahamu Bellovi, který sestavil telefon roku 1876 v Bostonu, telefon vynalezl italský vynálezce Antonio Meucci již roku 1849. Jeho prvenství bylo dokonce v roce 2002 oficiálně potvrzeno kongresem Spojených států (Rezoluce 269).

Pokud však budeme za telefon považovat jakékoli zařízení pro přenos hlasu na větší vzdálenost, musíme vzít v úvahu i tzv. trubkový (nebo také potrubní) telefon. První známý popis je z roku 968, podle něhož čínský vynálezce Kung-Foo-Whing využil roury k hovoru na dálku. Trubkové telefony byly velice rozšířené v lodní dopravě, kde umožnily relativně spolehlivé zvukové spojení oddělených částí lodi.

(Jakub Jermář)   >>>  

511) Rozlišení západu a východu Slunce19. 10. 2006

Dotaz: Lze rozlišit obrázek - fotku Slunce při západu a obrázek při východu ? Když vám někdo ukáže obrázek, podle čeho poznáte, že jde o západ Slunce? Asi to souvisí s teplotou atmosféry, ale pokud to bude snímek z různých míst? Děkuji. (Jonas Orech)

Odpověď: Obecně to rozlišit nejde. Jedinou pomůckou by mohly být některé doprovodné jevy - například tzv. pyramidální Slunce, což je jev vyskytující se zejména na úsvitu a je způsoben složitou teplotní strukturou atmosféry v ranních hodinách (podmínkou je bezvětří nebo jen velmi slabé proudění vzduchu).

K optickým jevům v atmosféře existuje v češtině kniha:
  • Bednář, J.: Pozoruhodné jevy v atmosféře, Academia, Praha 1989.

(Josef Brechler)   >>>  

512) Ucho na kolejích18. 10. 2006

Dotaz: Na jakou vzdálenost lze slyšet vlak, přiložíme-li ucho ke kolejím? Na čem to závisí? (Marcel)

Odpověď: Když jsem to osobně zkoušel, tak se mi ho podařilo slyšet vždy na maximálně stejnou vzdálenost, na jakou byl vidět (na rovině).

(Jaromír Kekule)   >>>  

513) Největší hustota vody18. 10. 2006

Dotaz: Já bych se chtěla zeptat v jaké teplotě má voda největší hustotu. Předem děkuji Roušalová (LENKA ROUŠALOVÁ)

Odpověď: Voda má nějvětší hustotu za běžného tlaku při teplotě 3,95°C.

(Jakub Jermář)   >>>  

514) Největší měrná tepelná kapacita18. 10. 2006

Dotaz: Velice me zajima, ktera latka na svete ma nejvetsi mernou tepelnou kapacitu. Nejvic co jsem zatim nasel ma voda. Dekuji za odpoved. (Michal)

Odpověď: Ani já jsem se dosud nesetkal a ani v žádných tabulkách nenašel látku s větší měrnou tepelnou kapacitou, než jakou má obyčejná voda (c = 4180 J·K-1·kg-1). V praxi se právě proto voda často používá k transportu tepla (například od motoru auta do chladiče, v ústředním topení, ... ).

(Jakub Jermář)   >>>