Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!
nalezeno 1493 dotazů
503) Voltův sloup
31. 10. 2006
Dotaz: Do kterého roku je datováno sestrojení první baterie Alessandrem Voltou? (Mikuláš)
Odpověď: Různé prameny se v uváděných letopočtech mírně liší, nejčastěji je však tzv. Voltův sloup (v podstatě baterie galvanických článků) datován do let 1799 a 1800.
Odpověď: V dávné historii dopadaly na Měsíc malé planetky, které vytvořily na měsíčním povrchu rozsáhlé kotliny a krátery. v době vulkanické činnosti pak byly tyto kotliny a krátery zality lávou a láva (složená z minerálů bohatých na železo a hořčík) zde zatuhla vznikly tak tmavé planiny, kterým dnes říkáme moře.
Starořecký učenec Plutarchos (přibližně 50 - 120 n.l.) se domníval, že tmavější oblasti na Měsíci jsou obrovské vodní hladiny, tento názor pak přetrvával mnoho staletí. Dnes již víme, že na měsíci žádné vodní plochy nejsou, nejen proto, že zde kousmonauti žádná moře nepotkali, ale také třeba proto, že vodní hladina na měsíci by při vhodné vzájemné poloze Země, Měsíce a Slunce musela vrhat "prasátko" k nám na Zemi. A to nepozorujeme.
Měsíční moře - tedy jejich poetické názvy, jak je pojmenoval italský astronom Giovanni Riccioli (1598-1671), nám dnes slouží ke snadnější orientaci na mapě Měsíce. Mezi nejvýznamnější patří tato:
Dotaz: Dobrý den,
právě jsem četl jistý článek o možném perpetum mobile a jsem z toho dost zmateny cituji" Je to zařízení s čtyřmi magnety, umístěnými na kruhu přesně tak, aby mezi jejich magnetickými poli vzniklo co největší napětí. Naproti čtyřem magnetům je umístěn ještě jeden magnet. Motor roztočí kolo, na němž jsouumístěny magnety a počítač měří 28 000krát za sekundu výkon zařízení. Magnety se
svými magnetickými poli navzájem ovlivňují. Když to všechno skončí, počítač
oznamuje, že systém vytvořil téměř třikrát více energie, než kolik jí
spotřeboval. Zařízení má výkonnost 285 procent. vice viz: http://www.newz.cz/gate/newz.zone?I=news_read&news=268&1160830039 Co si o tom myslite? Je to možné? Jestli jste se o tento jev zajímal, prosím objasněte, zdali je to skutečně možné nebo je to stale ve fázi vyzkumu. Děkuji (Vojta)
Odpověď: K ověření funkčnosti a vědeckému rozboru daného "vynálezu" by bylo potřeba získat podrobnější informace, nejlépe výkresy, technickou dokumentaci, ... Bez těchto materiálů mohu sdělit jen svů osobní názor, osobně se domnívám, že jde pouze o žertík či blamáž. Podle současného vědeckého poznání není možné vyrábět energii "z ničeho".
Poznámka: Perpetuum mobile se píše se dvěma u ve slově perpetuum.
Odpověď: Vynálezce brýlí není znám, předpokládá se, že k objevu došlo ve 13. století v Benátkách či ve Florencii. První zmínka je pak z roku 1267, kdy Roger Bacon publikoval své dílo Opus majus, v němž zmiňuje moznost použití kulatých sklíček pro snažší čtení malých písmenek.
Název "brýle" je pravděpodobně odvozen od berylu, z kterého byla broušena brýlová skla.