FyzWeb  odpovědna

Zaujal vás nějaký fyzikální jev? Nevíte si rady s jeho vysvětlením? Neváhejte a napište nám svůj dotaz!


nalezeno 1493 dotazů

501) Hmotnost dat31. 10. 2006

Dotaz: Maju hmotnost data na DVD-R, DVD+R, DVD-RW, DVD+RW, DVD-RAM a ine? (Peter Sluka)

Odpověď: Nejprve si musíme ujasnit, co jsou to data? Je to myšlenka nebo její konkrétní realizace? Pokud vezmu čistý papír a perem na něj napíšu "Modrá je dobrá!", tak samotná myšlenka nic neváží, ovšem její fyzická realizace (v tomto případě uschlý inkoust na papíře) už něco málo vážit bude, papír s inkoustem je teď o trošku těžší. Pokud bych to nepsal inkoustem, ale vyleptal tutéž větu do papíru kyselinou, byl by dokonce takový (děravý) papír nesousí informaci lehčí než papír bez tohoto nápisu.

S počítačovými záznamovými médii je to podobné. Aby médium neslo nějakou informaci, je potřeba jej nějak fyzicky pozměnit (třeba laserem vypálit nepatrnou dirku do odrazné plochy uvnitř plastového disku DVD-R, změnit magnetizaci dané plošky na pevném disku či něco podobného). A takováto fyzická změna média může (ale také nemusí) vést k tomu, že médium bude (velice velice nepatrně, prakticky neměřitelně) jinak těžké než před zápisem. Ne proto, že bychom přidávali nějakou hmotu disku, ale měníme jeho energetické stavy (a podle známé rovnice E=mc2 se tedy s případnou změnou celkové energie změní i celková hmotnost).

(Jakub Jermář)   >>>  

502) Prášek místo benzínu?31. 10. 2006

Dotaz: Je obecně známo, že kyslík a prašná směs z určitého materiálu, pakliže jsou smíchány ve vhodném poměru, jsou výbušné. Proč tuto vlastnost do dnešního dne nikdo nevyužil ve spalovacích motorech? Třeba v automobilovém prumyslu? (MARCEL)

Odpověď: Ve spalovacích motorech se rozprašuje kapalina, využíváni prašných směsí mi není známo. Využití tuhých paliv je technologicky problematické v mnoha ohledech, například v tom, jak daný prášek skladovat a dopravovat do motoru - například zatímco kapalina snadno proteče kdejakou hadičkou, jemný prášek vám takovou hadičku pravděpodobně ucpe.

(Jakub Jermář)   >>>  

503) Voltův sloup31. 10. 2006

Dotaz: Do kterého roku je datováno sestrojení první baterie Alessandrem Voltou? (Mikuláš)

Odpověď: Různé prameny se v uváděných letopočtech mírně liší, nejčastěji je však tzv. Voltův sloup (v podstatě baterie galvanických článků) datován do let 1799 a 1800.

(Jakub Jermář)   >>>  

504) Měsíční moře25. 10. 2006

Dotaz: Co jsou to měsíční moře? (já)

Odpověď: V dávné historii dopadaly na Měsíc malé planetky, které vytvořily na měsíčním povrchu rozsáhlé kotliny a krátery. v době vulkanické činnosti pak byly tyto kotliny a krátery zality lávou a láva (složená z minerálů bohatých na železo a hořčík) zde zatuhla vznikly tak tmavé planiny, kterým dnes říkáme moře.

Starořecký učenec Plutarchos (přibližně 50 - 120 n.l.) se domníval, že tmavější oblasti na Měsíci jsou obrovské vodní hladiny, tento názor pak přetrvával mnoho staletí. Dnes již víme, že na měsíci žádné vodní plochy nejsou, nejen proto, že zde kousmonauti žádná moře nepotkali, ale také třeba proto, že vodní hladina na měsíci by při vhodné vzájemné poloze Země, Měsíce a Slunce musela vrhat "prasátko" k nám na Zemi. A to nepozorujeme.

Měsíční moře - tedy jejich poetické názvy, jak je pojmenoval italský astronom Giovanni Riccioli (1598-1671), nám dnes slouží ke snadnější orientaci na mapě Měsíce. Mezi nejvýznamnější patří tato:
  • Moře nepokojů (Mare Crisium)
  • Moře hojnosti (Mare Fecunditatis)
  • Moře Nektaru (Mare Nectaris)
  • Moře klidu (Mare Tranquillitatis)
  • Moře jasu (Mare Serenitatis)
  • Moře dešťů (Mare Imbrium)
  • Moře par (Mare Vaporum)
  • Moře oblaků (Mare Nubium
  • Moře vláhy (Mare Humorum)
  • Moře chladu (Mare Frigoris)
  • Oceán bouří (Oceanus Procellarum)
Více se dočtete na
(Jakub Jermář)   >>>  

505) Další perpetuum mobile?25. 10. 2006

Dotaz: Dobrý den,
právě jsem četl jistý článek o možném perpetum mobile a jsem z toho dost zmateny cituji" Je to zařízení s čtyřmi magnety, umístěnými na kruhu přesně tak, aby mezi jejich magnetickými poli vzniklo co největší napětí. Naproti čtyřem magnetům je umístěn ještě jeden magnet. Motor roztočí kolo, na němž jsouumístěny magnety a počítač měří 28 000krát za sekundu výkon zařízení. Magnety se svými magnetickými poli navzájem ovlivňují. Když to všechno skončí, počítač oznamuje, že systém vytvořil téměř třikrát více energie, než kolik jí spotřeboval. Zařízení má výkonnost 285 procent. vice viz:
http://www.newz.cz/gate/newz.zone?I=news_read&news=268&1160830039
Co si o tom myslite? Je to možné? Jestli jste se o tento jev zajímal, prosím objasněte, zdali je to skutečně možné nebo je to stale ve fázi vyzkumu.
Děkuji (Vojta)

Odpověď: K ověření funkčnosti a vědeckému rozboru daného "vynálezu" by bylo potřeba získat podrobnější informace, nejlépe výkresy, technickou dokumentaci, ... Bez těchto materiálů mohu sdělit jen svů osobní názor, osobně se domnívám, že jde pouze o žertík či blamáž. Podle současného vědeckého poznání není možné vyrábět energii "z ničeho".

Poznámka: Perpetuum mobile se píše se dvěma u ve slově perpetuum.

(Jakub Jermář)   >>>