FyzWeb  články
Za 100 femtosekund můžete mít z izolantu kov!2001-12-17 

Víme, že pevné látky se mohou vyskytovat v různých fázích, které mají odlišné vlastnosti, například mechanické nebo elektrické. Jsou možné také přechody mezi těmito fázemi. Nyní se ovšem vědcům povedla zajímavá věc - během časového intervalu trvajícího pouhých sto femtosekund se jim podařilo přeměnit izolant na kov!

Skupina vědců z univerzit v San Diegu a v Quebecu pracovala s plátkem oxidu vanadu (VO2) tloušťky 200 nanometrů. Tento vzorek byl ozařován laserovými pulsy trvajícími 50 femtosekund. Sledovány byly dvě formy přechodu - strukturální (jednotlivé buňky se trochu zvětšily), ta byla sledována pomocí krátkých pulsů rentgenového záření, a elektrická (z izolantu se stal kov), sledovaná pomocí krátkých pulsů viditelného světla.

Poprvé byla přeměna tohoto druhu sledována v tak krátkém čase. Zjistilo se tak, že přeměna  mezi fázemi neprobíhá ''po částech'', ale prakticky najednou. Jeden problém však zůstal nevyřešen. V jakém pořadí změny nastávají - strukturální a teprve potom elektrická nebo naopak? Každopádně je změna velmi rychlá a navíc vratná, což možná dovolí využít tento proces k dělení impulsů rentgenového záření.

Ve fyzice pevných látek existuje mnoho fázových změn, které jsou obvykle způsobeny změnou tlaku nebo teploty. Jejich studium je velmi důležité pro technickou praxi - například katastrofa  amerického raketoplánu Challenger, která otřásla světem před patnácti lety, měla svou příčinu právě ve změně vlastností materiálu způsobené snížením teploty.

Podle Physics News zpracoval Jaromír Kekule

Doporučit článek

Od:
Komu:
Antispam: