VIDEOPOKUSY


ELEKTROSTATICKÁ INDUKCE

 

Pomůcky: vinidurová tyč, hadřík, elektroskop

 

Demonstrátor přiblíží zelektrovanou tyč (tyč třenou hadrem) k elektroskopu, ale nedotkne se ho, tudíž elektrony ze záporně nabité tyče nemohou přejít na elektroskop. Přesto pozorujeme na elektroskopu výchylku ručky. Po oddálení vinidurové tyče od elektroskopu se ručička vrátí do nulové polohy (elektroskop není nabit).

 

Poznámka: To, že se ručka nevrátí úplně do nulové polohy je způsobené tím, že část náboje přeci jen vysršela na elektroskop.


Vysvětlení:

Můžeme hovořit o působení elektrostatického pole na dálku (ve smyslu bezdotykově, na velkou vzdálenost by se účinky takto velkého (tedy spíše malého) elektrostatického pole neprojevily). Při přiblížení zelektrované tyče se na elektroskopu oddělí kladný a záporný náboj takovým způsobem, že u zelektrované tyče je náboj opačný než je náboj na tyči (opačné náboje se přitahují) a na opačném konci elektroskopu je náboj souhlasný s nábojem tyče. Tedy je-li vinidurová tyč nabita záporně, jsou kovový držák i ručička elektroskopu nabity záporně a odpuzují se – ručička se vychýlí. Hovoříme o vzniku indukovaných nábojů. Po oddálení tyče se oba náboje promíchají a neutralizují – soustava není nabita.